Луганський обласний правозахисний центр "Альтернатива" 

              м. Київ 

              066-363-97-17 

              alterpravo@gmail.com

Пошук за тегами:

HDIM-2018. ПОШУК ПРАВДИ ТА ПЕРЕСЛІДУВАННЯ: ВОЄННІ ЗЛОЧИНИ І ПОРУШЕННЯ ПРАВ ЛЮДИНИ НА СХОДІ УКРАЇНИ

September 12, 2018

11 вересня 2018 року, в рамках роботи міжнародної конференції Human Dimension Implementation Meeting ОБСЄ у Варшаві, DRA (Німецько-російський обмін) спільно з Українською Гельсінською спілкою з прав людини було проведено сайд-івент, присвячений збройному конфлікту в Україні та питанням перехідного правосуддя. 

 

Міжнародна конференція Людського виміру ОБСЄ є щорічним майданчиком для обговорення нагальних проблем Європи у сфері захисту прав людини, яка привертає увагу представників урядів держав-членів ОБСЄ та світових ЗМІ. Наразі для України є надзвичайно актуальним донесення до міжнародної спільноти інформації про триваючі грубі порушення прав людини на непідконтрольних територіях. Таким чином, використання конференції ОБСЄ як платформи для привернення уваги європейських партнерів є сьогодні важливим елементом для протидії російській пропаганді та агресії.

 

 

Організований захід проходив під загальною темою «Пошук правди та переслідування: воєнні злочини і порушення прав людини на сході України». Спікерами були Олексій Біда, координатор Центру документування УГСПЛ; Віталія Лебідь, юристка Центру стратегічних справ УГСПЛ; Юлія Ернер, координатор проекту DRA, Валерій Новиков, голова Луганського обласного правозахисного центру “Альтернатива”, Олександр Черкасов, член правління російської громадської організації  “Меморіал”.

 

На початку заходу був презентований відеофільм щодо подій у місті Мар’їнка, яке стало гарячою точкою боїв із проросійськими збройними угрупуваннями. 

 

 

 

Олексій Біда під час свого виступу зазначив, що пошук правди становить значну частину концепції правосуддя перехідного періоду: «Україна та Росія знаходяться не лише у стані збройного конфлікту але, насамперед, у стані інформаційної війни. Під час досліджень правозахисники стикаються з доказами лицемірної «гри в хованки» з боку збройних сил Росії. Користуючись цим, військові, забуваючи про честь та правила ведення війни, жорстоко порушують Женевські Конвенції: ми зібрали дані про вбивства та тортури не лише військовополонених, але й цивільного населення, про переслідування мешканців окупованих територій за політичною ознакою, про інші злочини проти людяності».

 

Численні дані воєнних злочинів, зібрані Центром документування УГСПЛ, надалі переходять у юридичну площину і використовуються юристами Центру як докази у міжнародних судових інстанціях. 

 

Віталія Лебідь на зустрічі розповіла про діяльність Центру, зокрема, про різні категорії справ, пов’язані з конфліктом, про складнощі, які виникають під час розслідування, про перспективи розгляду справ Європейським судом з прав людини та Міжнародним кримінальним судом.

 

В ході івенту також була презентована діяльність платформи CivilM+, яка об’єднує українські, російські та європейські неурядові організації з метою систематизації порушень прав людини на сході України. Вони працюють в різних сферах – правозахисній, миротворчій, гуманітарній – по темах, пов’язаних з мирним вирішенням конфлікту на Донбасі і подоланням його наслідків.

 

«В рамках платформи CivilM+ учасники мають можливість співпраці – створення і реалізації спільних ініціатив і проектів, вироблення і виразу спільних позицій, надання взаємної підтримки і прояву солідарності, систематизації знань, підвищення кваліфікації та поліпшення координованої роботи по конфлікту на Донбасі», - підкреслив Валерій Новиков

 

Як зазначив Олександр Черкасов, «досліджуючи тему конфлікту на Донбасі, стикаєшся з тими ж особами, які були причетні до воєнних злочинів в інших конфліктах на пострадянському просторі. Вони уникають покарання та навіть отримують підвищення на посадах та у званнях. Цей ланцюг злочинів має бути розірваний задля убезпечення миру у майбутньому».

 

 

Загалом, захід привернув значну увагу аудиторії. По завершенню виступів спікерів пройшла сесія питань та відповідей. Особливу зацікавленість присутніх викликали  питання, пов’язані з подіями у Мар’їнці та методологія написання звіту, також обговорювали виклики, з якими зіштовхуються українські правозахисники, які працюють по темі конфлікту, і формати співпраці з російськими правозахисними неурядовими організаціями. 

 

Джерело: https://helsinki.org.ua/articles/uhspl-provela-sajd-ivent-na-osce-hdim-2018-u-varshavi/

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now