Луганський обласний правозахисний центр "Альтернатива" 

              м. Київ 

              066-363-97-17 

              alterpravo@gmail.com

Пошук за тегами:

В ЄВРОПЕЙСЬКОМУ ПАРЛАМЕНТІ ПРОЙШЛА КОНФЕРЕНЦІЯ, ПРИСВЯЧЕНА ЗБРОЙНОМУ КОНФЛІКТУ НА СХОДІ УКРАЇНИ

November 27, 2019

 

Нещодавно в рамках діяльності Платформи CivilM+ в Європарламенті відбулася конференція «Збройний конфлікт на Сході України», присвячена питанням звільнення політичних в’язнів, доступу до правосуддя на непідконтрольних уряду України територіях, особливостям притягнення до відповідальності за міжнародні злочини.

 

На заході були присутні правозахисники з України та Росії, міжнародні експерти та активісти, що беруть участь у відновленні мира та боротьбі з безкарністю за міжнародні злочини, скоєні у Донбасі.

 

Через п'ять років після початку збройного конфлікту в Україні багато жителів непідконтрольних уряду територій щодня стикаються з порушеннями їх основних прав, зокрема, права на доступ до правосуддя. Про це йшла мова у виступі Валерія Новикова, голови ЛОПЦ «Альтернатива». Два роки група українських дослідників вивчала питання спроможності судової системи забезпечувати правосуддя в умовах збройної агресії Російської Федерації. Ця робота була ініційована та підтримана Міжнародним фондом «Відродження», результатом якої став аналітичний звіт «Правосуддя на сході України в умовах збройної агресії РФ».

 

 Хоча жителі ОРДЛО не позбавлені доступу до суду на території, контрольованій Україною, але фізичний доступ істотно ускладнений. Щоб звернутися до суду і подати документи, людина повинна з непідконтрольної території виїхати на підконтрольну частину України до найближчого поштового відділення або безпосередньо до суду. Для жителів ОРДЛО, які перетинають лінію розмежування через контрольні пункти, є певні складнощі, пов'язані з фінансовими витратами на дорогу / оренду житла / харчування, тратою часу. Доступ до підконтрольної частини України особливо ускладнений для маломобільних груп населення (осіб з інвалідністю, людей похилого віку), істотно обмежує реалізацію їх права на судовий захист.

 

 

Треба відзначити, що у випадках, коли жителі ОРДЛО безпосередньо беруть участь в судових засіданнях, вони змушені неодноразово перетинати лінію розмежування в обидві сторони протягом певного часу, зокрема, для отримання рішення суду, адже на непідконтрольну територію України, знову таки, поштові відправлення не здійснюються.


У тому випадку, якщо житель ОРДЛО бажає скористатися послугами адвоката, не виїжджаючи на підконтрольну територію України, виникають труднощі із засвідченням довіреності на представлення адвокатом інтересів особи в судових та інших інстанціях. Щоб нотаріально завірити цей документ, людині потрібно виїжджати на підконтрольну територію.


У зв'язку з відсутністю установ, що надають послуги в сфері юстиції та правосуддя, жителі непідконтрольних територій істотно обмежені в можливостях отримати, зокрема, такі базові послуги, як нотаріальне посвідчення документів та отримання свідоцтв про народження або смерті.


"У суді в якості доказів, зокрема за фактами народження, громадяни надають свідоцтва, видані органами ОРДЛО, медичні довідки тощо. У свою чергу, за фактами смерті можуть подавати свідоцтво про смерть, видане органами так званих "ДНР" і "ЛНР", медичні довідки. Як в першому, так і в другому випадках документом, що дає підстави звертатися в суд, є лист будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану з відмовою в реєстрації народження або смерті певної особи", - зазначає Валерій.


Жителі на непідконтрольній території звертаються до українських судів переважно для встановлення факту народження, щоб отримати передбачену законодавством України соціальну допомогу в зв'язку з пологами та народженням дитини, а для встановлення факту смерті - щоб отримати спадок.


У зв'язку з неможливістю забезпечити пряме оповіщення фізичних і юридичних осіб на території ОРДЛО про дату, час і місце розгляду справи в суді, право таких осіб на участь в судовому засіданні істотно обмежується. Це ставить таких осіб в явно нерівне становище порівняно з особами, які перебувають за межами ОРДЛО і мають можливість повноцінно користуватися своїми процесуальними правами. За словами Валерія Новикова, проблеми з оповіщенням учасників судових процесів часто ставали підставами для скасування рішень судів.

 

 

Захід в стінах Європейського парламенту був спрямований на підвищення обізнаності та обговорення політичних рішень і можливих конкретних кроків, які мають бути зроблені на міжнародному рівні з метою усунення грубих порушень прав людини і пгосилення боротьби з кричущою безкарністю за ці порушення і міжнародні злочини, вчинені в Україні.

 

Конференція дала представникам новообраного парламенту уявлення про поточну ситуацію в Україні і закликала європейських лідерів взяти до уваги рекомендації, представлені громадянським суспільством, які стосуються зменшення негативних наслідків збройного конфлікту на Сході України.

 

___________________

 

Для довідки:

 

CivilM + — незалежна міжнародна платформа громадянського суспільства, місією якої є активне сприяння об’єднанню громадських ініціатив та інших активностей з відбудови Донецької і Луганської областей як мирних, інтегрованих і розвинених регіонів у складі демократичної України та єдиного Європейського простору, за активної участі населення регіону та осіб, які залишили регіон через конфлікт.


CivilM + надає своїм учасникам можливість співпраці в рамках спільних ініціатив і проектів, створення і вираження спільних позицій, надання взаємної підтримки і прояву солідарності, систематизації знань, підвищення кваліфікації та поліпшення скоординованої роботи.
Платформа CivilM + заснована в грудні 2017 року силами представників громадянського суспільства з України, Росії, Німеччини та Франції.


Більше про платформу можна дізнатися на civilmplus.org


Платформа була створена в рамках проекту «Діалог заради взаєморозуміння і справедливості: європейські НУО, що працюють разом для вирішення конфліктів в Донбасі», реалізованого DRA e.V завдяки підтримці Міністерства закордонних справ ФРН.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now