ПРАВОЗАХИСНА ЗУСТРІЧ ПІД ЧАС КАРАНТИННИХ ОБМЕЖЕНЬ


В умовах обмежувальних заходів під час пандемії коронавірусу більшість правозахисних заходів проводиться онлайн. В той же час 13 серпня в м. Слов’янську на базі громадянського простору "Друкарня" представники ЛОПЦ «Альтернатива» провели круглий стіл «Діяльність правозахисних громадських організацій в питаннях подолання негативних наслідків збройного конфлікту на Сході України для цивільного населення».


Під час обговорення торкнулися проблемних питань, висвітлених у правозахисних звітах, підготовлених Коаліцією громадських організацій «Справедливість заради миру на Донбасі», пріоритетним напрямком якої є документування фактів порушень прав людини. Частина рекомендацій, зазначених у цих звітах, залишається актуальними і сьогодні та потребують уваги з боку представників влади та громадськості.

Наприклад, досі не вирішене питання компенсації збитків, понесених постраждалими особами внаслідок зруйнування або пошкодження житла - відсутній законодавчий позасудовий компенсаційний механізм. Наразі єдиним можливим шляхом для людей є звернення до суду. Хоча і такий шлях не дає можливості отримання відповідної компенсації. Закон України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» дає право постраждалим громадянам звертатися до суду з позовом до Російської Федерації, яка визнана державою-агресором та має нести відповідальність за моральний і матеріальний збиток. В той же час навіть у випадку позитивного для громадянина рішення суду відсутня фактична можливість стягнення коштів з відповідача.
Також варто зазначити, що в ЄСПЛ знаходиться більше 4 тисяч індивідуальних скарг, в яких заявники скаржаться на порушення їхніх прав (як Україною, так і РФ, або обома державами) у зв’язку з подіями в Криму та на Сході України. Розгляд кожної індивідуальної скарги буде розпочато ЛИШЕ ПІСЛЯ винесення Великої палати ЄСПЛ рішення у міждержавному спорі «Україна проти Росії», в якій Уряд України висуває 5 скарг проти Уряду РФ. Головне завдання перед ЄСПЛ - вирішення питання юрисдикції: яка з держав (або обидві з них) у якій мірі відповідальні за порушення тих чи інших прав людини. Наразі практика ЄСПЛ щодо компенсації за нерухоме майно, пошкоджене або зруйноване в ході збройного конфлікту в Україні відсутня.Учасники заходу, крім іншого, обговорювали сьогоденні виклики, які постають перед населенням, що проживає поблизу лінії зіткнення, такими як поширення психічних захворювань серед дітей та дорослих, відсутність відповідної інфраструктури для людей з особливими потребами, складнощі з оформленням актів щодо зруйнувань приватних будинків в «сірій» зоні в результаті обстрілів.

По завершенню заходу були надані контакти правозахисних організацій, які надають правову та психологічну допомогу постраждалому населенню в зоні збройного конфлікту на Донбасі.


#Донбас #Донецькаобласть #порушенняправлюдини