ЗУСТРІЧ З ПРАВОЗАХИСНИКАМИ В БАХМУТСЬКОМУ КРАЄЗНАВЧОМУ МУЗЕЇВ Бахмутському краєзнавчому музеї була проведена зустріч зі співробітниками закладу та представниками органів місцевого самоврядування Бахмутської міської ради, на якій члени Луганського обласного правозахисного центру «Альтернатива» представили актуальну інформацію щодо ситуації із захистом осіб, які постраждали внаслідок збройного конфлікту на Донбасі.


Серед широкого кола питань окрему увагу було приділено нещодавній заяві прокурора Міжнародного кримінального суду Фату Бенсуда щодо завершення попереднього вивчення матеріалів, що надійшли до МКС, стосовно скоєння міжнародних злочинів під час військового конфлікту на Донбасі.


Треба зазначити, що велика кількість представників громадянського суспільства були задіяні в процесі документування фактів порушень прав людини. Це - і проведення інтерв’ю з постраждалими, і участь в моніторингових поїздках на місця зруйнованої інфраструктури, і верифікація зібраних даних за допомогою інформації з відкритих джерел. Саме ця діяльність допомагала в підготовці подань до МКС з описом фактів злочинів, що мають ознаки воєнних.


ЛОПЦ «Альтернатива» в 2018 році підготував подання до МКС за результатами дослідження фактів обстрілу медичних закладів та використання їх у воєнних цілях («Заборонена мішень: медичні заклади під обстрілами»). Наразі у співпраці з Офісом Генерального прокурора України готуються ще 2 подання за фактами руйнування об’єктів інфраструктури в Луганській та Донецькій областях, необхідних для виживання цивільного населення.Для довідки:


11 грудня прокурорка МКС Фату Бенсуда заявила про завершення попереднього вивчення ситуації в Україні, яке було ініційовано 24 квітня 2014 року на підставі початкової спеціальної заяви уряду України про визнання юрисдикції Суду. Згодом його тимчасові рамки були розширені на підставі другої заяви України, поданої в 2015 році з тим, щоб включити в нього злочини, імовірно скоєні на території України після 20 лютого 2014 року.


Канцелярія прокурору прийшла до висновку про те, що в даний час є розумні підстави вважати, що в контексті ситуації в Україні був здійснений широкий спектр діянь, що представляють собою злочини, що підпадають під юрисдикцію Суду, таких як воєнні злочини і злочини проти людяності. Наступним кроком стане звернення до суддів Палати попереднього провадження МКС з проханням про надання санкції на порушення розслідувань.


14 грудня був опублікований щорічний звіт Офісу Прокурора Міжнародного кримінального суду щодо діяльності з попереднього вивчення за 2020 рік.